Najnowsze trendy w budownictwie – Big Data i AI

Najnowsze trendy w budownictwie – Big Data i AI

Sto lat temu, tym zasobem była ropa naftowa. Dzisiaj giganci przemysłu cyfrowego zajmują się danymi, ropą naftową ery cyfrowej. Każdego dnia w naszym obecnym tempie powstaje 2,5 kwintiliona bajtów danych, ale tempo to rośnie dopiero wraz z rozwojem technologii budowlanych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat udało się wygenerować 90 procent danych na świecie!

Co to jest Big Data i skąd pochodzi?

Big data to termin używany do opisu niezwykle dużych zbiorów danych, które mogą być wykorzystywane do ujawniania ukrytych trendów, wzorców zachowań, nieznanych korelacji, aby podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe i służyć jako podstawa sztucznej inteligencji i systemów automatyzacji. To właśnie te duże dane pomagają w rozwoju technologii budowlanych.

Dane te są zbierane z wyszukiwarek i usług internetowych, telefonów komórkowych, zdjęć cyfrowych, mediów społecznościowych i wielu innych form cyfrowych narzędzi komunikacji – takich jak wiadomości tekstowe, Skype i e-maile.

Jak Big Data jest wykorzystywana w budownictwie?

  • Historycznie duże dane mogą być analizowane w celu określenia wzorców i prawdopodobieństwa ryzyka związanego z budową, aby ukierunkować nowe projekty na sukces i oddalić się od pułapek.
  • Duże dane dotyczące pogody, ruchu ulicznego, społeczności i działalności biznesowej mogą być analizowane w celu określenia optymalnej fazy budowy.
  • Dane wejściowe z czujników maszyn używanych na budowie w celu pokazania aktywnego i jałowego czasu pracy mogą być przetwarzane w celu wyciągnięcia wniosków na temat najlepszego połączenia zakupu i leasingu takiego sprzętu oraz tego, jak najefektywniej wykorzystać paliwo w celu obniżenia kosztów i oddziaływania na środowisko.
  • Geolokalizacja urządzeń pozwala również na usprawnienie logistyki, udostępnienie części zamiennych w razie potrzeby oraz uniknięcie przestojów.
  • Oszczędność energii w centrach handlowych, biurowcach i innych budynkach można śledzić, aby upewnić się, że jest ona zgodna z celami projektowymi. Informacje o natężeniu ruchu oraz poziomach naprężeń w mostach mogą być rejestrowane w celu wykrycia wszelkich zdarzeń wykraczających poza granice.
  • Dane te mogą być również przekazywane do systemów modelowania informacji o budynku (BIM) w celu zaplanowania działań konserwacyjnych zgodnie z wymaganiami.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) to inteligencja okazywana przez maszynę w celu naśladowania ludzkich zachowań, a uczenie się maszynowe (ML) to dziedzina sztucznej inteligencji, w której wykorzystuje się techniki statystyczne w celu nadania komputerowi zdolności do uczenia się na podstawie danych bez ich wyraźnego zaprogramowania. Obie te techniki szybko stają się integralnymi elementami technologii w przemyśle budowlanym.

Wyobraźmy sobie świat, w którym można wykorzystać systemy komputerowe do programowania robotów, maszyn lub do automatycznego obliczania i projektowania budynków mieszkalnych. Technologia ta jest już dostępna i stosowana obecnie, nadal pomaga rozwijać technologię budowlaną, dzięki czemu przemysł może korzystać ze zwiększonej efektywności kosztowej i szybkości.

Dodaj komentarz