Schody są częścią domu na każdym poziomie budynku. Niezależnie od tego, czy budujemy nowy dom, czy też remontujemy, wybór klatki schodowej wymaga starannego i skrupulatnego przemyślenia, tak aby jak najlepiej pasowała do domu w zależności od ograniczeń technicznych, ale także od wystroju. Przegląd różnych kształtów schodów, różnych materiałów i ich kosztów.
Różne kształty schodów.
Zanim rozważysz estetykę swoich schodów, musisz określić ich kształt. Jest to zasadniczo związane z ograniczeniami przestrzeni, w której chcesz je zainstalować.
1. Proste schody.
Schody proste to najbardziej klasyczne, najłatwiejsze w montażu i najbardziej komfortowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest prosta, a więc bez krzywych. Najczęściej umieszcza się go pod ścianą. Z drugiej strony, schody proste to takie, które zajmują najwięcej miejsca na podłodze ze względu na ich nachylenie, które nie powinno być zbyt strome, aby pozostawić wystarczającą głębokość na stopniach.
2. Schody skrętowe.
Schody skrętowe są tak samo wygodne jak schody proste. Ma on jednak tę zaletę, że można go lepiej zintegrować w przestrzeni o trudniejszych ograniczeniach technicznych, jednocześnie oszczędzając miejsce. Istnieją dwa rodzaje schodów skrętowe:
a. schody 1/4 obrotu, składające się z dwóch części – część skrętowa, która może być umieszczona na dole lub na górze schodów oraz część prosta;
b. schody 2/4 obrotowe mają kąt 180° i składają się z trzech części – dwie części skrętowe na dole i część prosta na górze schodów.
3. Schody spiralne.
Schody spiralne nazywane są również schodami spiralnymi ze względu na swój kształt. Składa się on z centralnej osi, wokół której rozmieszczone są stopnie. Jest to najmniej zajmująca przestrzeń forma schodów w domu. Jego ślad na ziemi jest rzeczywiście minimalny. Dlatego też jest on często używany do remontów lub rozbudowy. Wadą schodów spiralnych jest natomiast ich niewielka szerokość, która nie pozwala np. dwóm osobom na przechodzenie obok siebie lub manewrowanie dużymi meblami czy urządzeniami. Schody tego typu mogą być okrągłe i mogą być ustawione swobodnie w pomieszczeniu, lub kwadratowe i mogą być zainstalowane przy ścianie lub w rogu pomieszczenia.
4. Podwieszane schody.
Podwieszane schody szczególnie dobrze pasują do pomieszczenia o nowoczesnym wyglądzie. Jest to najbardziej minimalistyczna klatka schodowa, bez pionów, bez podłużnic (element nośny, na którym zamocowane są stopnie). To lekkie i przewiewne schody. Dla niektórych, zwanych schodami pływającymi, są to po prostu stopnie przymocowane do ściany, bez dodawania innych części.
Różne materiały na schody.
Po wybraniu kształtu schodów trzeba będzie określić jego materiał. Znowu jest kilka możliwości.
1. Drewniane schody.
Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem na schody. Oprócz estetyki, łatwość obsługi pozwala na bardzo dobre dopasowanie do kształtu wybranej klatki schodowej. Jest on również łatwy w montażu, a jego solidność bardzo dobrze nadaje się na schody. Z drugiej strony, schody drewniane wymagają minimum konserwacji i z czasem mają tendencję do pracy i hałasu.
2. Metalowe schody.
Metal, stal nierdzewna lub stal to bardzo popularne materiały na schody. Bardzo dobrze przystosowują się do nowoczesnych stylów i wzornictwa, jak również do bardziej klasycznych dekoracji. Główne cechy schodów metalowych to ich sztywność i wytrzymałość w czasie. Metal również nie wymaga specjalnej konserwacji. Jego jedyną wadą jest to, że jest głośny i zimny pod stopami.
3. Betonowe schody.
Betonowe schody są również bardzo modne. Idealnie pasują do nowoczesnych dekorów. Materiał ten daje możliwość wyboru spośród szerokiej gamy kształtów schodów, od prostych do zakrzywionych i spiralnych. Betonowe schody są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Ponadto, istnieje niezliczona ilość rodzajów wykończeń, od gładkiego betonu po chropowaty beton lub beton piaskowany.