Etapy budowy domu – czyli co trzeba zrobić po kolei?

Etapy budowy domu – czyli co trzeba zrobić po kolei?

Budowa domu jednorodzinnego to proces, który może trwać wiele miesięcy. Jeśli chcesz, aby przebieg całej inwestycji był sprawny, powinieneś dokładnie zaplanować prace, które będą odbywać się na Twojej działce. Wszystkie etapy tego przedsięwzięcia warto ustalić już na etapie przygotowań, aby wiedzieć, jak krok po kroku będzie przebiegać budowa. Oto etapy budowy nieruchomości krok po kroku.

Pierwsze kroki

Jest to etap, bez którego nie obejdzie się żadna budowa. To właśnie wtedy należy zgromadzić niezbędne dokumenty i pozwolenia. To także dobry moment na to, aby dokładnie określić, jak ma wyglądać nieruchomość. Po zakupie działki, na której ma powstać nieruchomość, należy zastanowić się nad projektem domu. Możesz skorzystać z gotowego planu, który w największym stopniu jest dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli jednak chcesz, aby nieruchomość była w 100% dopasowana do Twoich oczekiwań, to warto postawić na projekt indywidualny. Co prawda będzie on droższy niż gotowy projekt, jednak jego zaletą jest to, że masz duży wpływ na większość elementów związanych z nieruchomością.

Stan zerowy

Ten etap prac rozpoczyna się od ogrodzenia placu budowy. Następnie należy dokładnie określić lokalizację domu na działce. Oczywiście w tym kroku niezbędny będzie geodeta, który ma odpowiednie uprawnienia. Po określeniu lokalizacji budynku należy wyrównać działkę i przygotować fundamenty.

Stan surowy otwarty

Na ten etap prac składa się wykonanie ścian zewnętrznych, stropów i schodów betonowych. Po wykonaniu tych prac należy wykonać więźb dachową, komin i pokrycie dachu. To też dobry moment na zamontowanie okien dachowych. Warto przygotować się na spore wydatki, ponieważ ten etap pochłania znaczną ilość gotówki.

Stan surowy zamknięty

W tym etapie należy skoncentrować się na wykonaniu instalacji. Mowa tu o instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Następnie należy wstawić drzwi zewnętrzne i wykonać stolarkę okienną. Po wykonaniu tego etapu nieruchomość jest gotowa do tego, aby przetrwać zimę.

Wykończenie

Ten etap należy rozpocząć od zamontowania kominków, pieców, grzejników itd. Jeśli te prace zostaną wykonane, to przychodzi czas na wykończenie domu. W skład tego etapu wchodzi bardzo wiele prac, które mają na celu przygotowanie nieruchomości do zamieszkania. Ułożenie podłóg, tynków, biały montaż w łazience, malowanie ścian i jeszcze wiele innych może zająć nawet kilka tygodni.

Zakończenie budowy

W tym momencie należy dopiąć wszystkie sprawy formalne. Należy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wniosek wraz ze wszystkimi dokumentami należy oddać do właściwego nadzoru budowlanego.

Dodaj komentarz