Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać mieszkania? 

Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać mieszkania? 

W dobrej lokalizacji, ale z remontem czy wykończone pod klucz? Osoby poszukujące swoich wymarzonych czterech kątów, już na wstępie muszą odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – z rynku wtórnego czy od dewelopera? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Zobacz jakie.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej są tańsze od mieszkań deweloperskich. Nierzadko ceny są niższe nawet o kilkaset tysięcy. Wszystko oczywiście w zależności od lokalizacji oraz stanu samego mieszkania. A skoro już o lokalizacji mowa, to mieszkania z rynku wtórnego bardzo często znajdują się w lepszym położeniu – np. blisko metra. Wynika to z tego, że w takich lokalizacjach nie ma miejsca na nowe osiedla. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego również możliwości są nieograniczone. Możemy zwrócić się w kierunku nowoczesnych bloków z płyty, jak i przedwojennych kamienic. Gdzie szukać mieszkań z rynku wtórnego? Na pewno duży wybór jest w Internecie, zobacz np. mieszkania 3-pokojowe

Należy jednak pamiętać, że mieszkania ‘z drugiej ręki’ bardzo często wymagają gruntownego remontu. A to również są dodatkowe koszty. Jednak jeżeli uda nam się kupić mieszkanie z rynku wtórnego po okazyjnej cenie, to nawet z remontem wyjdzie nam taniej niż mieszkanie tej samej wielkości z rynku pierwotnego. Mieszkania ‘używane’ są dobrą propozycją dla osób, które chcą wyremontować mieszkanie pod siebie i jednocześnie poszukują czegoś nieco tańszego. Stare budownictwo ma także kilka ważnych zalet. Stare budynki były budowane w dalekich odstępach. Dzięki temu nawet na zamkniętych osiedlach, nie zaglądamy sąsiadom w okna i sami mamy dużo prywatności. Niestety nowe budownictwo odeszło od tego typu schematów i bloki stawiane są niemal okno w okno. 

Mieszkanie z rynku pierwotnego 

Mimo wielu zalet mieszkań z rynku wtórnego, dla wielu osób bardzo ważne jest to, czy są pierwszymi właścicielami i użytkownikami mieszkania. Bo właśnie tak się dzieje w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego – zyskujemy całkowicie nową nieruchomość. Kupując mieszkanie z pierwszej ręki, zyskujemy je w stanie deweloperskim. Mamy nieskończoną ilość możliwości aranżacyjnych i unikniemy generalnego remont. Pamiętaj jednak, że samo wykończenie mieszkania również może pochłonąć sporą sumę. Dla osób, które nie lubią urządzać mieszkania jest jeszcze inna opcja – zakup mieszkania wykończonego pod klucz. W takim przypadku odbieramy mieszkanie w pełni wykończone. Co prawda nie mamy możliwości wyboru materiałów, ale jednocześnie zaoszczędzimy czas i nerwy. 

Dodaj komentarz