Budownictwo w dobie działań proekologicznych

Budownictwo w dobie działań proekologicznych

Kierunek, w jakim zmierza świat to stawianie na ekologię. Dotyczy to różnych dziedzin, takich jak zrównoważenie wykorzystania surowców wtórnych, ujarzmienie energii słonecznej i zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Budownictwo również się przed tym nie uchroniło. Firmy budowlane chcąc zachować najwyższe standardy i światowe certyfikaty jakości Leed i Breem, które pozwalają na realizację najbardziej wymagających projektów, muszą spełnić szereg warunków w doborze chociażby materiałów budowlanych. Ekologiczna budowa mieszkań czy domów wiąże się z proekologicznym wykorzystaniem już spożytkowanych surowców. Nowoczesne technologie przetwarzania stawiają w tej materii również na późniejszą eksploatację budynku i zmniejszenie zużycia energii.

Wiecznie żywa cegła

Budowa domu nie może obejść się bez cegieł. Współczesne budownictwo odchodzi od stosowania betonowych bloków i powraca do ceglanych budowli. W ekologicznym podejściu należy wykorzystać to, co zostaje i nie zużywać energii na produkcję nowego. Tu można wyróżnić przetworzenie cegieł pochodzących z rozbiórek. Polega ono na oczyszczeniu cegieł z zapraw wapiennych lub cementowych. Odzyskane cegły wyglądają jak nowe, a poniesione w tym procesie koszty odzysku będą dużo niższe niż koszty produkcji nowego budulca.

Ważne jest też, że przy takiej rewitalizacji zostanie zużyte dużo mniej energii. Oczyszczone, wypiaskowane i wygładzone cegły dadzą w efekcie zupełnie nowy mur.

Szkło w granulacie

Innym elementem, który można bez końca wykorzystywać wtórnie jest szkło. Współczesna budowa jakiegokolwiek domu zazwyczaj stosuje szkło piankowe, a tu można wykorzystać chociażby przetopione butelki. Roztopione szkło łączy się z czynnikami pianotwórczymi i w ten sposób powstaje granulowane szkło piankowe. Wykorzystuje się je, jako lekką zaprawę cementową o wysokiej jakości. Stanowi ona świetną izolację termiczną i akustyczną i warto użyć takiego granulatu do ociepleń ścian i stropów. Ze względu na dużą odporność na wchłanianie wilgoci może być również stosowany w płytach fundamentowych.

Gazety i szmaty na ścianach i suficie

Cennym surowcem są stare gazety. Włókna celulozowe zawarte w wysokogatunkowym papierze z dodatkiem soli borowych tworzą materiał, który nie podlega biodegradacji i chroni konstrukcje drewniane przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybami.

W budownictwie wykorzystywane są także włókna bawełniane pochodzące z recyklingu. Impregnowane przeciwogniowo służą jako doskonałe izolacje przeciwpożarowe, a dodane związki boru nadają im cech przeciwgrzybicznych. Przeważnie zaizoluje się nimi poddasze, podłogi, ściany i sufity.

Jak widać ponowne wykorzystanie materiałów już zużytych jest wszechstronne. Coraz bardziej stawia się na energooszczędność, a ich wykonanie spełnia wysokie wymagania w tej dziedzinie.

Współczesne budownictwo zmierza w kierunku poprawy ogólnych warunków ekologicznych. Producenci materiałów, projektanci domów, firmy instalujące panele fotowoltaiczne starają się wykorzystywać to, co jest już dostępne niż zużywać tak wielką ilość energii w produkcji dodatkowych materiałów.

Czasy się zmieniają, ekologia i zmniejszenie wykorzystania zasobów energetycznych jest aktualnie kluczowym elementem zadbania o wspólny dom, jakim jest nasza planeta.

Dodaj komentarz