Z krajów skandynawskich przyszedł do Polski specyficzny styl architektury, czyli domy drewniane w technologii szkieletowej. W Norwegii, Kanadzie, a nawet w USA takie budownictwo jest bardzo popularne, a budowa domu w stylu skandynawskim oferuje wiele korzyści.
Atuty takie jak doskonałe wyciszenie, znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię oraz wysoka izolacyjność sprawiają, że Polacy chętnie sięgają po oferty producentów tego rodzaju domów. Nie od parady jest również koszt budowy, który zaczyna się już od 1700 zł za m2.
Atrakcyjny design, ciekawy projekt można wykorzystać stawiając dom całoroczny jednorodzinny przy odpowiednim pozwoleniu na budowę. Natomiast mając działkę nad jeziorem warto wybrać niewielki projekt domu do 35 m2 i nie martwić się o pozwolenia.
Cechy domu w technologii skandynawskiej
Budownictwo domów skandynawskich zakłada używanie materiałów o najwyższych standardach jakości. Do ich budowy używa się drewna pochodzenia skandynawskiego, które spełnia najwyższe wymagania jakościowe w krajach Skandynawii. Pozyskane drewno zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną. Dodatkowo uzupełnia się ją o wełnę mineralną i folię poroizolacyjną. W ten sposób wilgoć nie dostaje się do środka. Od zewnątrz budynek pokrywa się folią wiatroizolacyjną, co zabezpiecza przed przenikaniem zimnego powietrza.
Dom skandynawski jest jednym z rodzajów domów prefabrykowanych, czyli składanych z modułów produkowanych w fabryce. Czas postawienia to kilka miesięcy i niewiele przygotowań na działce budowlanej.
Moduły czy budowa?
Jeśli dom jest z prefabrykatów wykonanych przez producenta, to jego przygotowanie w fabryce, postawienie i złożenie modułów jest szybkie. Wyprodukowane segmenty przewozi się na docelową działkę i składa według projektu. Wystarczy mieć przygotowane podłoże, czyli posadowienie budynku, które chroni przed wciąganiem wilgoci z ziemi.
Prace przygotowujące fundament to jedyne prace budowlane w całym przedsięwzięciu. Do skonstruowania fundamentu można użyć betonu lub ścian fundamentowych, jeśli w projekcie jest podpiwniczenie. Następnie ustawia się i łączy trwale segmenty domu. Całe przedsięwzięcie trwa około trzy miesiące.
Taki dom można też pobudować samemu. Jest to bardziej czasochłonne rozwiązanie i budowa przypomina tradycyjną. Lecz jej zaletą jest możliwość postawienia domu dokładnie tak, jak dyktuje wyobraźnia.
Budynki w stylu skandynawskim cechuje połączenie prostoty i oszczędności. Dlatego też są tak popularne w Polsce. Cechą charakterystyczną projektów tego typu jest minimalizm, jasna kolorystyka i prostota. Zamontowane duże okna pozwalają wpadać promieniom słonecznym do środka nadając wnętrzom jasny i przestronny wygląd.
Zdecydowanie zalecane jest zachowanie tej prostoty, gdyż poza walorami estetycznymi dom staje się energooszczędny. Można wprowadzić coraz bardziej popularne innowacje technologiczne by uzyskać efekt inteligentnego domu.
Budownictwo w stylu skandynawskim to trwałość i ekologia, więc coraz więcej ludzi z tego pomysłu korzysta. Funkcjonalność i wszechstronność takich budynków jest duża i opłacalna.