Roboty ziemne Olsztyn – czym są i kiedy się je wykonuje? 

Roboty ziemne Olsztyn – czym są i kiedy się je wykonuje? 

Roboty ziemne są pierwszym etapem każdej inwestycji. Zarówno instalacji podziemnych, jak i fundamentów obiektów naziemnych. Wykonuje się je, aby przygotować podbudowy pod infrastrukturę liniową lub też ukształtowanie terenu. Zadaniem robót ziemnych jest wydobycie gruntu, a następnie przewiezienie go w ustalone miejsce oraz przekształcenie w pożądaną formę. Kiedy roboty ziemne się wykonuje i jakie są rodzaje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są roboty ziemne Olsztyn?

Roboty ziemne to prace, które polegają na urabianiu różnego rodzaju gruntu. Związane są z takimi czynnościami, jak oddzielenie warstwy gruntu, czyli urobkiem, a także przemieszczaniem  warstwy gruntu na zwał lub na maszyny transportowe. Do prac ziemnych zaliczamy także przesuwanie, zasypywanie i zagęszczanie urobku oraz jego rozładunek i załadunek.

Co ważne, roboty ziemne Olsztyn wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn budowlanych. Różnią się one od siebie między innym podłożem, które może być kołowe lub gąsienicowe. Wśród maszyn do wykonywania robót ziemnych wyróżniamy koparki, ładowarki, spycharki, zrywarki, równiarki, zgarniarki oraz walce i ubijarki. W przypadku bardzo trudnych warunków terenowych nierzadko stosuje się aktywne układy urabiania, które polegają na wprowadzeniu dodatkowych czynników wspomagających, takich jak sprężone gazy czy prąd elektryczny. 

Klasyfikacja robót ziemnych 

Z uwagi na charakter i specyfikę przedmiarowania roboty ziemne Olsztyn możemy podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwsza to roboty ziemne podstawowe. Do nich zalicza się makroniwelację, wykopy szerokoprzestrzenne pod obiekty budowlane, wykopy wąsko przestrzenne pod rowy i instalacje, a także wykopy liniowe pod drogi, nasypy i podsypki. Ostatnim etapem prac podstawowych jest kształtowanie terenu.  

Drugim typem robót ziemnych są roboty przygotowawcze i porządkowe. Obejmują one usunięcie darniny i ziemi roślinnej, wycinanie starodrzewi oraz karczowanie pni i krzewów. Na tym etapie wytacza się także budowle ziemne i odprowadza wody opadowe. Ostatnią grupą robót ziemnych są roboty wykończeniowe. Polegają one na wyrównaniu dna wykopów, profilowaniu nasypów i wyrównywaniu skarp. Na tym etapie kształtuje się również małą architekturę oraz układa ziemię roślinną. Roboty ziemne są więc kompleksowym działaniem, które przygotowuje ziemię pod różnego rodzaju inwestycje. To od nich zaczyna się niemal każde przedsięwzięcie. Co ważne, wykonanie robót ziemnych warto zlecić odpowiednim specjalistom.

Dodaj komentarz