W ostatnich latach można zaobserwować intensywny rozwój technologii ogrzewania budynków. Wielu projektantów i inwestorów stawia na tradycyjne instalacje grzewcze z grzejnikami, jednak coraz częściej zostają wybierane nowe możliwości systemowe. Od wieków kominki znalazły zastosowanie w miejscowym dogrzewaniu pomieszczeń. Pierwsze tego typu urządzenia posiadały niski stopień sprawności cieplnej. Przez lata powstało wiele wariantów tych konstrukcji. Kominki stały się bardziej estetyczne i ekonomiczne.
W Polsce kominki z płaszczem wodnym stają się coraz bardziej popularne. Fakt ten nie powinien dziwić, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę szereg możliwości, jakie daje wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Wkład takowy może z powodzeniem zastąpić kocioł centralnego ogrzewania, jak i urządzenie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Może on stanowić jedyne źródło ciepła w budynku, lub dodatkowe, alternatywnie dla kotła centralnego ogrzewania. Dodatkowo rosnące koszty gazu, prądu oraz oleju opałowego, niejednokrotnie skłaniają do zamontowania takiego urządzenia.
Kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym.
Nawet polskie przepisy, dorównując europejskim, pozwoliły na pracę kominka z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym, przez co umożliwiły szerszy zakres stosowania powyższych wkładów.
Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z klasyczną instalacją centralnego ogrzewania. Podstawowa cecha odróżniająca wkład kominkowy tradycyjny oraz ten z płaszczem wodnym to fakt, że w tym drugim spaliny ogrzewają wodę. Dzieje się to dzięki płaszczowi wodnemu znajdującemu się wokół paleniska, odbierającemu ciepło spalania oraz przekazującemu je przepływającej przez niego wodzie. Ze względu na podobieństwo działania kominka z płaszczem wodnym oraz kotła na paliwo stałe, oba źródła ciepła należy wyposażyć w takie same urządzenia regulacyjne i zabezpieczające w systemie otwartym i zamkniętym. Podstawą sprawnie funkcjonującego urządzenia jest odpowiedni komin, zapewniający ciąg.
Komin powinien być zaizolowany, co pozwoli na utrzymanie wysokiej temperatury spalin. Wylot z komina musi znajdować się w najwyższym punkcie budynku, dzięki czemu nie wystąpi zjawisko ciągu wstecznego. Istotne jest również zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza poprzez utrzymanie szczelności komina i wydajne działanie systemu wentylacji. Ważnym parametrem kominka jest atest niskiej emisji dymu. Jeśli kocioł i kominek posiadają odrębne zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia oraz wkład kominowy nie posiada atestu stosowania w układach zamkniętych, instalacje te należy oddzielić hydraulicznie poprzez wymiennik ciepła. Jako wymiennik można zastosować zbiornik wody grzewczej z zamontowaną wężownicą. Kominki z płaszczem wodnym wymagają automatycznego sterowania, które realizowane jest poprzez zwiększenie dopływu powietrza do komory spalania, otwarcie przepustnicy lub (w zależności od rodzaju sterownika) włączanie i wyłączanie pomp obiegowych. Odbywa się to za pomocą regulatora pokojowego oraz czujnika temperatury wody w płaszczu wodnym. Niektóre regulatory posiadają dodatkowe funkcje, umożliwiające obsługę zaworu trójdrożnego, zasobnika ciepłej wody użytkowej czy zasobnika buforowego.
Ogrzewanie konwekcyjne stanowi najpopularniejsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. Ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe jest optymalne pod względem komfortu cieplnego. Natomiast ogrzewanie przy pomocy kominka pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Ogrzewanie elektryczne, olejowe czy gazowe jest w tej chwili na tyle drogie, że wiele osób projektuje w swoich domach ogrzewanie tradycyjne, wspomagane kominkami.