Malowanie ścian – jak zrobić to w poprawny sposób?

Malowanie ścian – jak zrobić to w poprawny sposób?

Aby pomalować ściany w swoim domu, nie trzeba być fachowcem. Warto jednak wiedzieć, że mimo że nie jest to trudne zadanie, to trzeba się do niego przygotować. Nie wystarczy, że weźmiesz do ręki wałek i otworzysz wiaderko z farbą. Jeśli nie chcesz, aby na Twoich ścianach powstał zacieki, smugi, odpryski lub prześwity starej farby, to musisz poznać kilka podstawowych zasad malowania ścian.

Zabezpieczenie otoczenia

Jest to etap pracy, który pomija bardzo wiele osób, tłumacząc się oszczędnością czasu. Musisz jednak wiedzieć, że dokładne zabezpieczenie podłóg i wyposażenia może zaoszczędzić Ci długie godziny szorowania zaschniętych plam farby z cennego sprzętu i nowych podłóg. Odpowiednie przygotowanie pokoju do prac malarskich nie jest trudne. Wystarczy, że folią owiniesz okna, drzwi, podłogi i wyposażenie. Potrzebna będzie Ci do tego taśma malarska i trochę czasu. Pamiętaj jednak, że ochronisz przed farbą miejsca, które niekoniecznie dobrze czyszczą się po plamach z farby – szczególnie jeśli są to bardzo intensywne kolory.

Przygotowanie do malowania

Zanim weźmiesz wałek w dłoń i zaczniesz wymachiwać nim na ścianie, upewnij się, że możesz to zrobić. Sprawdź, czy ściany i sufity nie są wilgotne. Jeśli niedawno nałożyłeś gładź lub tynk, to daj im dobrze wyschnąć. Niekiedy będzie trzeba odczekać nawet kilka tygodni przed rozpoczęciem malowania. Warto też pozbyć się wszelkich plam, które mogą zmniejszyć przyczepność farby do podłoża. Do malowania nie nadają się też ściany zapleśniałe i zawilgocone, farba nie będzie się na nich po prostu trzymać. Pierw usuń przyczynę – później zacznij malować.

Naprawianie ubytków

Wszelkie rysy i dziury powinieneś naprawić jeszcze przed położeniem farby. Użyj do tego specjalnej gładzi naprawczej, która wyrówna powierzchnię. Jeśli to zrobisz, przyszedł czas na gruntowanie. Wiele osób o tym zapomina, jednak może to zwiększyć przyczepność farby do ściany. Podczas gruntowania zmniejsza się też nasiąkliwość ściany. Dobrym pomysłem jest też użycie farby podkładowej. Ukryje ona zabrudzenia i zacieki i sprawi, że stary kolor nie będzie widoczny spod nowej warstwy farby.

Malowanie

Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych etapów możesz przystąpić do malowania. Przygotuj sobie odpowiedni sprzęt np. wałek, pędzel, specjalny kij do wałków, który ułatwia malowanie wysokich ścian i sufitów. Kluczowy jest też wybór odpowiedniej farby. W ostatnim czasie popularnością cieszą się farby lateksowe i odporne na szorowanie. Malowanie zacznij od sufitów, a następnie przejdź do ścian.

Dodaj komentarz