Budownictwo w pigułce – najważniejsze informacje

Budownictwo w pigułce – najważniejsze informacje

Budownictwo w dużej mierze polega na wznoszeniu budynków wodnych lub lądowych, a także ich rozbiórce i burzeniu. Jest to dziedzina gospodarki, w której pracę można znaleźć zarówno po studiach wyższych, jak i po zwykłej szkole ponadpodstawowej, a do wykonywania prac na najniższym szczeblu wystarczy wykształcenie zawodowe.

Kierunek studiów

Budownictwo jako jeden z kierunków studiów jest oferowane na większości wyższych uczelni polskich, przy czym do wiodących jednostek należą Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Absolwenci tego kierunku zyskują tytuł inżyniera i są wyposażeni w wiedzę na temat projektowania budynków mieszkalnych, biurowych, tego jak wykorzystać zdobyte informacje w praktyce oraz są zorientowani w tym, jakie materiały są obecnie wykorzystywane i za pomocą jakiej technologii są poddawane obróbce.

Aby uzyskać pozytywny wynik w procesie rekrutacji, należy móc pochwalić się wysokimi wynikami z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka czy chemia.

Zatrudnienie w budownictwie

Liczne badania wskazują, że sektor budownictwa intensywnie poszukuje pracowników z branży. Okazuje się, że do najbardziej poszukiwanych należą kadrowi. Poszukiwanie pracowników z wykształceniem oraz doświadczeniem odbywa się w każdym województwie.

Prócz tej grupy fachowców, istnieje także zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Wśród nich odnotowuje się jednak największy procent bezrobocia, ponieważ często są to osoby bez wymaganych kwalifikacji. Samo budownictwo z roku na rok zaczyna odgrywać coraz większą rolę jeśli chodzi o udział w PKB.

W czym można się specjalizować w budownictwie?

Sama branża budownicza okazuje się niezwykle szeroką. Do specjalistów zalicza się między innymi murarzy, cieśli, tynkarzy, hydraulików, stolarzy oraz operatorów koparki. Pracę w budownictwie można podzielić na kilka sektorów: ogrodnictwo, roboty ziemne, ogrodzenia, instalacje elektryczne oraz branża brukarska. Według badań prowadzonych przez analityków, zapotrzebowanie na pracowników przez firmy budowlane rośnie, a sama ilość dostępnych pracowników, czyli podaż, maleje.

Wynika to z kilku czynników, a najważniejsze z nich to odejście sporej grupy osób na emeryturę, emigracja zarobkowa oraz trend polegający na zakładaniu własnych, mniejszych przedsiębiorstw. Prognozy na pracę w tej dziedzinie są optymistyczne i nie wróżą źle osobom dopiero kształcącym się na profesjonalistów. Zaplanowane jest wiele inwestycji dotyczących budowy dróg, kolei oraz mieszkań, przy których na pewno poszukiwani będą nowi pracownicy.

Dodaj komentarz