Rury do wody zimnej – plastikowe czy miedziane?

Rury do wody zimnej – plastikowe czy miedziane?

Podczas projektowania instalacji do wody zimnej ważną kwestią, od której zależeć będzie nie tylko koszt całej instalacji, ale także jej żywotność i bezawaryjność, jest rodzaj rur. Rury stalowe to już w dużej mierze relikt przeszłości, przynajmniej, jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Bitwa rozgrywa się więc zazwyczaj między dwiema opcjami: rurami miedzianymi i plastikowymi (czyli rurami z tworzywa sztucznego). Czym charakteryzują się te pierwsze, a czym te drugie? Która opcja jest lepsza?

Rury z tworzywa sztucznego

Coraz częściej rurociągi do wody zimnej tworzone są z tworzywa sztucznego. Tworzywo sztuczne może przybierać wiele form, począwszy od PVC i CPVC, przez PP, PB, PEX i wreszcie PE. To właśnie PE, czyli polietylen, świetnie nadaje się właśnie do wody zimnej. Szczególnie dlatego, że jest bardzo odporny nawet na naprawdę niskie, minusowe temperatury.

Czym jeszcze charakteryzują się rury z tworzywa sztucznego? Między innymi niską wagą (nie jest więc problemem przenoszenie ich z miejsca na miejsce), a także dużą elastycznością. Znacznie upraszcza to montaż i zmniejsza konieczność stosowania dużej ilości różnorodnych akcesoriów, takich jak na przykład trójniki. Proste instalacje wody zimnej mogą w związku z tym montować nawet domowe złote rączki, które nie mają w tym doświadczenia (aczkolwiek lepszym wyborem jest zawsze powierzenie montażu specjaliście, aby nie doszło do żadnych przykrych niespodzianek).

Pozornie niewielkim, ale w praktyce bardzo istotnym aspektem rur z tworzywa sztucznego jest to, że ich działanie jest bardzo ciche. Niektórym głośne działanie rur nie przeszkadza, ale innych bardzo denerwuje, dlatego też warto wspomnieć, że w tym przypadku taki problem nie powinien występować.

Mimo lekkości i łatwości montażu rury z tworzywa sztucznego są bardzo żywotne – o ile zostały prawidłowo zamontowane, nie musimy się obawiać odkształceń, uszkodzeń czy awarii. Oczywiście, sam materiał, z którego wykonana jest rura, to nie wszystko. Jest też bardzo istotna kwestia jakości wykonania rur. Zdecydowanie nie warto ryzykować, kupując z niewiarygodnych, niesprawdzonych źródeł.

Rury miedziane

Rury miedziane to ciekawa, ale pod wieloma względami problematyczna alternatywa dla rur z tworzywa sztucznego. Przede wszystkim dlatego, że jej bezpośrednie łączenie z innymi metalami jest zdecydowanie niewskazane. Narażamy w takim przypadku elementy metalowe na elektrokorozję. Co więcej, korozji może z kolei ulec rura miedziana, jeśli zostanie otoczona betonem bez odpowiedniej ochrony.

Problemem jest również duża miękkość wody. W większości rejonów Polski nie będzie to miało znaczenia, ale na przykład na południu kraju może się zdarzyć, że rury będą po prostu się uszkadzać. Wtedy nie będziemy mieli wyboru, ponieważ rury z tworzywa sztucznego (które na korozję podatne nie są) będą jedyną rozsądną opcją.

Podsumowanie

Są osoby, które będą preferowały instalacje wodne z miedzi, a nie z plastiku, jako powód wskazując na przykład uniwersalność rur miedzianych. Nie da się jednak ukryć, że rury te są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia i trzeba je chronić m.in. przed bezpośrednim kontaktem z metalami czy betonem.

Dlatego też rury z tworzywa sztucznego wydają się pod wieloma względami atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Ich montaż jest bardzo prosty i powinien przebiegać bez większych problemów, nawet, jeśli nie jesteśmy w tym zakresie szczególnie wprawieni. Głównie z uwagi na ich elastyczność, a także lekkość.

Dodaj komentarz