Podział dachów według kształtu

Podział dachów według kształtu

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Właśnie po postawieniu dachu jesteśmy odizolowani od otoczenia i możemy poczuć, że jesteśmy już blisko końca budowy. W dodatku stanowi on znaczący koszt spośród wszystkich pieniędzy, które będziemy musieli wydać, żeby posiadać swoje cztery kąty. Jednym z pytań, które zostaną przed nami postawione na etapie projektu, będzie to, jaki kształt dachu chcemy posiadać. Z tego powodu warto zapoznać się z tym tematem.

Płaski dach

Płaski dach kojarzy nam się przede wszystkim z krajami basenu Morza Śródziemnego. Nic dziwnego, ponieważ rzadziej dochodzi tam do opadów deszczu, rzadko pojawia się śnieg. Płaski dach należy jednak rozpatrzeć, ponieważ może on stanowić dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Gdy zrobimy wyjście na dach i zielony ogród, możemy nawet spędzać czas wśród zieleni lub hodować warzywa. Należy pamiętać, że dach płaski tak naprawdę jest pochylony pod niewielkim kątem, żeby odprowadzać deszcz.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy to ciągle najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Prostota kojarzy się tutaj z elegancją, a jednocześnie jest to stosunkowo tania opcja, a do tego ekipy budowlane mają duże doświadczenie w tego typu rozwiązaniach. Szczególnie polecana w przypadku wąskich budowli.

Dach dwuspadowy

Kolejne bardzo popularne rozwiązanie w Polsce. Dużą zaletą jest możliwość osiągnięcia dodatkowej przestrzeni w postaci poddasza użytkowego. Poddasze nieużytkowe również ma pewne zadanie tzn. stanowi przestrzeń wentylacyjną, jest warstwą mającą znaczenie z punktu widzenia termicznego. Dachy dwupołaciowe również są rozwiązaniem, które jest w Polsce dobrze znane, więc w większym stopniu możemy zaufać wykonawcom takiej konstrukcji.

Dach czterospadowy

Dostarcza mniej przestrzeni użytkowej niż dach dwuspadowy, ale też jednocześnie charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Nazywany również dachem kopertowym, często dobrze wygląda w przypadku domów jednokondygnacyjnych o dużej powierzchni.

Jest wyjątkowo odporny na warunki pogodowe, również wyjątkowo silny wiatr. Minusem jest ograniczenie w docieraniu światła do poddasza. Dach namiotowy jest odmianą czterospadowego. W tym drugim dwie powierzchnie są trapezami, a dwie trójkątami, podczas gdy w rozwiązaniu namiotowym wszystkie cztery powierzchnie są trójkątami.

Dach wielospadowy

Imponujący wygląd dachów wielospadowych jest rekompensowany dużym kosztem wykonania. Sprawdzają się w nowoczesnych domach. Wadą skomplikowanego kształtu jest trudność i czasochłonność prac, więc w tym przypadku należy szczególnie dbać o dobór pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Dach mansardowy

Charakteryzuje się ustawieniem powierzchni dachu pod odpowiednim kątem tzn. jego góra jest stosunkowo płaska, natomiast dolna powierzchnia jest ułożona pod większym skosem. Ten typ dachu kryje w sobie trudności odpowiedniego wykonania pod względem szczelności i parametrów termicznych. Rekompensuje to niecodziennym wyglądem.

Podsumowanie

Wybór dachu na etapie projektu domu nie jest sprawą banalną i należy dobrze ją przemyśleć. Powzięta decyzja będzie rzutować na nasze zadowolenie przez cały czas użytkowania budynku. Każde z rozwiązań posiada wady i zalety, które należy dokładnie rozpatrzyć przed dokonaniem wyboru. Pozostaje tylko trzymać kciuki za dokonywanie trafnych wyborów.

Dodaj komentarz