Kominek powietrzny – co wybrać?

Kominek powietrzny – co wybrać?

Kominek powietrzny przekazuje energię cieplną wytworzoną podczas spalania drewna do powietrza, znajdującego się w zabudowie. Zasila ono cały system DGP (dystrybucji gorącego powietrza), który jest siecią kanałów zainstalowanych w ogrzewanym domu. Ponadto wkład kominkowy emituje ciepło do pomieszczenia, gdzie się znajduje. W taki sposób możemy ogrzać cały dom lub wspomóc jego ogrzewanie. Sieć kanałów rozpoczyna się od półki dekompresyjnej ponad kominkiem umieszczonej w zabudowie. Same kanały muszą być należycie zaizolowane i doprowadzone do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Ich długość zależna jest od systemu odpowiedzialnego za transport gorącego powietrza.

Rodzaje systemów DGP

Wytworzone przez wkład kominkowy ciepłe powietrze może być rozprowadzane kanałami dystrybucji gorącego powietrza w sposób naturalny (inaczej grawitacyjny) lub wymuszony za pomocą specjalnego aparatu nawiewnego. Do wyboru są dwa systemy. To, który z nich wybierzemy zależy od wielkości powierzchni, jaką chcemy ogrzać:

  • grawitacyjny – w tym rozwiązaniu zachodzi zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się ogrzanego przez kominek powietrza, które przepływa kanałami do poszczególnych pomieszczeń w domu. Wkład kominkowy rozprowadzający ciepło w sposób grawitacyjny pozwala ogrzać jedynie pokoje znajdujące się w niewielkiej odległości od niego. Długość kanałów nie może przekraczać 4 m – w przeciwnym razie znajdujące się w nich ciepłe powietrze nie dotrze do odpowiednich miejsc. Zazwyczaj stosując ten system można ogrzać 2-3 pomieszczenia sąsiadujące z salonem.

Zaletą systemu grawitacyjnego jest jego niezawodność, gdyż nie wymaga on zasilania prądem. Oznacza to również, że koszt jego eksploatacji nie będzie wysoki;

  • wymuszony – ten układ stosuje się znacznie częściej niż grawitacyjny, chociaż jest bardziej skomplikowany i droższy. Wynika to stąd, że umożliwia on ogrzanie wszystkich pomieszczeń w domu, czyli także tych znajdujących się dalej od kominka (na przykład na piętrze). W tym przypadku długość przewodów może dochodzić do 10 m. Większe koszty związane są również z koniecznością montażu aparatu nawiewnego (inaczej turbiny), czyli urządzenia, które wymusza przepływ ciepłego powietrza w kanałach.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie wydajności aparatu nawiewnego. Najlepiej zadanie to powierzyć projektantowi lub wykonawcy instalacji. Jeśli w naszej okolic często wyłączany jest prąd, warto zamontować aparat z bypassem. To specjalne obejście ochroni urządzenie przed awarią, gdy zabraknie energii.

Instalując kominek powietrzny, powinniśmy przede wszystkim zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza, aby proces spalania był optymalny. Najlepiej, aby montaż kominka był wykonany przez wykfalifikowanego instalatora. Kominek musi być ponadto podłączony do komina o wysokości minimum 4,5 metra, licząc od wkładu. Kominek to spory wydatek, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup, aby wybrać taki rodzaj urządzenia grzewczego, które spełni nasze oczekiwania i będzie dostosowany technicznie do zamieszkiwanego domu.

Dodaj komentarz