Rekuperacja Wrocław – jakie ma zalety i czy warto zainwestować?

Rekuperacja Wrocław – jakie ma zalety i czy warto zainwestować?

Rekuperacja to, w najprostszym możliwym ujęciu, proces wentylacji nieruchomości, w ramach którego “stare” powietrze wymieniane jest na nowe. Stosuje się ją często w połączeniu z pompą ciepła, aby zwiększyć wydajność pompy i zapewnić sobie jeszcze tańsze ogrzewanie.

W ostatnim czasie rekuperacja Wrocław i wiele innych miast zaczyna zajmować szturmem. Coraz większa ilość inwestorów się na nią decyduje – nie bez powodu. Jakie ma ona zalety i dlaczego spotyka się z rosnącym zainteresowaniem? Co warto o niej wiedzieć? Wszystko postaramy się wyjaśnić poniżej – zapraszamy!

Jakie zalety ma rekuperacja?

Przy zastosowaniu rekuperatora powietrze dostające się do nieruchomości jest filtrowane i, w zależności od okoliczności, chłodzone lub ogrzewane. Urządzenie można wyposażyć w różnorodne filtry, w tym filtry antysmogowe (stąd też popularność tego rozwiązania we Wrocławiu i ogółem na południu Polski, chociaż oczywiście w innych rejonach też wiele osób się na nią decyduje).

Nieustannie następuje cyrkulacja powietrza na zewnątrz i do wewnątrz, dzięki czemu niezależnie od pory dnia czy roku domownicy zawsze oddychają świeżym, rześkim powietrzem. Bez dusznej atmosfery oraz konieczności otwierania okien i tworzenia przeciągu.

Wysoka jakość i higiena powietrza w domu (lub biurze czy innego typu nieruchomości) wpłynie pozytywnie na komfort osób w nim przebywających, zarówno w czasie upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Sprawna wentylacja to także gwarancja braku problemów z utrzymywaniem się uciążliwych zapachów (np. w kuchni). Jest to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna.

Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja może przyczynić się do spadku kosztów ogrzewania nieruchomości, co obecnie, w dobie wysokich cen energii, dla wielu polskich gospodarstw domowych i firm jest priorytetem. Jest to możliwe dzięki ponownemu wykorzystaniu już wytworzonego ciepła, które w innych okolicznościach zostałoby zmarnowane. Dobór właściwych komponentów instalacji i poprawny montaż zapewnią znaczące ograniczenie strat ciepła i wydajne działanie systemu.

Ponadto rekuperacja to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, przyjazne środowisku, a co za tym idzie – premiowane przez różnego rodzaju projekty unijne i krajowe (w tym lokalne), pozwalające ograniczyć koszty inwestycji. Można spotkać dofinansowania zarówno na rekuperator, jak i pompę ciepła, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zmodernizować cały system grzewczy w lokalu. Dokładna dostępność i wysokość dofinansowania będzie zależeć m.in. od lokalizacji.

Dodaj komentarz