Łazienka to niezwykle ważne pomieszczenie, które wymaga przemyślanej aranżacji. Dobrze zaplanowany każdy szczegół wpłynie na atrakcyjność wnętrza oraz na jego funkcjonalność. W celu urozmaicenia przestrzeni relaksu i długich kąpieli warto wykorzystać kilka sprawdzonych rozwiązań. Bardzo ciekawe są między innymi mozaiki do łazienki zapewniające nietuzinkowe połączenia kształtów i kolorów.
Mozaika do łazienki – atrakcyjna dekoracja ścian i podłóg
Mozaika do łazienki stanowi doskonały wybór ze względu na dużą praktyczność i atrakcyjność. Szeroka gama płytek dostępnych na rynku sprawia, że z pewnością każdy znajdzie idealne propozycje dla siebie, które doskonale uzupełnią dostępną przestrzeń i spełnią wszelkie oczekiwania.
Mozaika łazienkowa daje wiele możliwości na ciekawe zaaranżowanie pokoju kąpielowego. W jej przypadku jedynym ograniczeniem do zastosowania będzie nasza wyobraźnia i kreatywność. Warto przed wybraniem konkretnych płytek stworzyć projekt, najlepiej w wersji 3D, który dokładnie zobrazuje nasz zamysł, a także pozwoli ocenić wizualny wpływ na pozostałe elementy wyposażenia.
W każdym wnętrzu liczy się przede wszystkim harmonia, dlatego konieczne jest odpowiednie połączenie kolorów i faktur, aby urządzona przestrzeń była spójna i przyjemna dla oka. Źle dobrana mozaika łazienkowa może wprowadzić nieestetyczny chaos, który niekorzystnie wpłynie na aranżację.
Dużą zaletą płytek dekoracyjnych jest praktyczność i uniwersalność, co pozwala na ułożenie ich na różnych powierzchniach. Dzięki temu wybrana mozaika na podłogę do łazienki może nawiązywać tym samym wzorem czy kolorem do wersji zastosowanej na ścianie.
Rodzaje płytek przeznaczonych do układania mozaik łazienkowych
Mozaika łazienkowa zwykle kojarzy się z niewielkimi formatami o wymiarach od 1 do 3 centymetrów. Jednak w sklepach można znaleźć znacznie więcej propozycji o mniej lub bardziej typowych formach i rozmiarach. Wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi płytki okrągłe, heksagonalne, a także w kształcie rombów czy przypominające plaster miodu. Ponadto wyróżniamy mozaiki:
- Kamienne – płytki mogą być wykonane ze zwykłych otoczaków lub z luksusowych materiałów, do których należy onyks, kwarcyt, marmur, macica perłowa czy piasek pustyni. Tego rodzaju warianty wymagają regularnej impregnacji ze względu na naturalny surowiec. Warto unikać ich układania w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci.
- Szklane – płytki te gwarantują luksusowy efekt, gdyż pięknie odbijają światło, niczym lustrzana powierzchnia. Mogą być gładkie lub uzupełnione brokatowymi drobinkami.
- Ceramiczne – płytki tego rodzaju są najczęściej wybierane przez współczesnych klientów i doskonale łączą się z pozostałymi materiami wykończeniowymi wykorzystywanymi podczas urządzania wnętrz łazienkowych. Modele te są także łatwe w aranżacji.
- Z innego rodzaju materiałów – wśród nich można wymienić płytki z drewna, metalu czy miedzi. Są najchętniej wybierane przez miłośników nietypowych i nietuzinkowych połączeń.
Mozaika łazienkowa – poznaj najciekawsze propozycje zastosowania dekoracyjnych płytek
Trendy wnętrzarskie wyraźnie prezentują kilka najciekawszych pomysłów zastosowania mozaiki łazienkowej. Zawsze należy wykorzystać ją umiejętnie, aby uniknąć dysharmonii związanej z nadmiarem wzorów i kolorów. Do najpopularniejszych rozwiązań należy zastosowanie dekoracyjnych płytek jako wykończenie:
- obudowy wanny,
- na systemie natynkowym,
- ściany wewnątrz kabiny prysznicowej,
- półki łazienkowej,
- blatów umywalkowych
- listew ozdobnych,
- ramy lustra.
Mozaika do łazienki – na co zwracać uwagę podczas wyboru płytek dekoracyjnych?
Mozaika do łazienki powinna być kolorystycznie dopasowana do dominującego stylu w pomieszczeniu sanitarnym. Zatem w przypadku wnętrz skandynawskich najlepszym wyborem będą jasne płytki, które jednocześnie optycznie powiększą przestrzeń. Czarno-białe modele idealnie sprawdzą się podczas urządzania nowoczesnej i minimalistycznej łazienki, w której dominują kontrastowe barwy. Dla wielbicieli stylu glamour doskonałą propozycją będą błyszczące mozaiki, pięknie mieniące się w świetle, co zapewni efekt luksusu i ekskluzywności. W klasycznie zaaranżowanych wnętrzach warto zastosować płytki imitujące drewno, które staną się główną dekoracją przestrzeni, a jednocześnie swoim designem nawiążą do tradycyjnego stylu.
Pamiętajmy, że sam design to nie wszystko. Podczas wyboru płytek warto zwrócić uwagę na ich jakość. Mozaika do łazienki powinna wyróżniać się starannym wykonaniem z najwyższej klasy materiałów, co zagwarantuje wieloletnią trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia i na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wykańczania wnętrz łazienkowych, w których panuje duża wilgoć. Powierzchnie płytek powinny być łatwe w czyszczeniu, a także antypoślizgowe, szczególnie w przypadku mozaiki podłogowej, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania.
Układanie mozaiki łazienkowej nie należy do prostych czynności, gdyż wymaga dużej precyzji i staranności. Warto tego rodzaju pracę zlecić doświadczonym fachowcom, którzy zagwarantują doskonały efekt i poprawnie wykonają każdy etap układania płytek i wykańczania wnętrza. Mozaika powinna być nałożona na cienką warstwę kleju o odpowiedniej konsystencji, a wszelkie szczeliny warto wypełnić wysokiej jakości wodoodporną fugą.
Kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas wyboru mozaiki do łazienki
Na wielu inspiracjach można zauważyć aranżacje z wykorzystaniem mozaiki łazienkowej, które prezentują się najlepiej. Projektanci bardzo często kierują się sprawdzonymi wskazówkami, które warto wykorzystać podczas metamorfozy wnętrza pomieszczenia sanitarnego.
Doskonałym rozwiązaniem, które gwarantuje znakomity efekt, jest zastosowanie mozaiki do łazienki wyłącznie na niewielkich fragmentach ściany czy podłóg. Warto ułożyć płytki dekoracyjne w miejscach najmniej narażonych na intensywną eksploatację, co dotyczy szczególnie modeli szklanych, które łatwo zarysować. Ponadto większość wariantów o ostrych krawędziach charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami antypoślizgowymi niż płytki o zaokrąglonych brzegach.
Partnerem artykułu jest strona terrano.pl.