Nowoczesne rozwiązania budowlane pozwalają na postawienie własnych czterech kątów już w 60 dni. Jak to jest możliwe?
Onegdaj blaszaki techniczne na budowach, pawilony tymczasowe służące różnym wystawom albo kontenery tymczasowych biur, dziś znajdują zastosowanie w budowie szkół, akademików czy przedszkoli. Budownictwo modułowe jest coraz popularniejsze również przy budowie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Cechą pozytywną takiego rozwiązania jest oczywiście czas realizacji i mniej zachodu niż wymaga tego tradycyjna budowa. Ważne jest również to, że ceny takich prefabrykatów są nawet o 30% niższe niż ceny tradycyjnych domów.
Producent sypie projektami, fabryka szybko konstruuje
Budownictwo domów prefabrykowanych dysponuje wieloma wykonawcami takich inwestycji. W ofertach producentów można znaleźć różnorodne formy i kształty. Warto zerknąć na domy dwupiętrowe lub parterowe, wybrać dach płaski lub skośny, zdecydować się na niskie poddasze lub garaż. Gotowych ofert jest mnóstwo, ale można też postawić na własny pomysł i przekazać producentowi swoją wizję, a ten skrupulatnie powoła do życia odpowiedni projekt.
Prawie 80% prac konstrukcyjnych odbywa się w fabryce. Tam powstaje cała konstrukcja poszczególnych segmentów. Dodawane są elementy wykończeniowe, a czasem nawet wstępne wyposażenie wnętrza.
Konstrukcja jest zazwyczaj stworzona ze stalowego szkieletu, którego wypełnienie stanowi keramzytobeton, płyty warstwowe lub drewnopodobne. Izoluje się je styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową, a to daje efekt wysokiej energooszczędności.
Do większych inwestycji niż domy jednorodzinne wykorzystywane są moduły betonowe – monolityczne. Można wówczas uzyskać mocniejszą konstrukcję nawet czteropiętrową i stworzyć wielomodułową budowlę dla biur czy instytucji. Nowoczesne budownictwo z elementów prefabrykowanych znajduje coraz więcej zastosowań.
Szybki montaż, choć potrzebny dźwig
W fabryce również następuje montowanie ścianek działowych i instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a to oznacza, że można równolegle z tworzeniem konstrukcji przygotować całą infrastrukturę budowlaną. Taki sposób wyraźnie skraca czas wykonania inwestycji.
Na działkę przewożone są poszczególne moduły domu, a budowa polega na postawieniu konstrukcji za pomocą dźwigu na przygotowanym fundamencie. Jeden moduł, czyli sześcian o określonych wymiarach łączony jest z pozostałą ilością segmentów modułowych zamówionych w projekcie.
Atuty domu prefabrykowanego
Czas postawienia, jest największą korzyścią. Za nią idzie cena. Potencjalnych nabywców często zaskakują te dwa elementy i choć niekiedy kubistyczne i dość surowe kompozycje modułowe mogą nie przypaść do indywidualnego gustu, to jednak te dwa powyższe argumenty przeważają.
Inne korzyści to energooszczędność i bardzo wysokie standardy takich budynków.
Atutem z całą pewnością jest również możliwość łatwej rozbudowy takiego domu, lub nawet przetransportowanie go w inne miejsce, jeśli nie jest trwale związany z gruntem.
Budownictwo modułowe w niczym nie ustępuje miejsca innym technologiom budowlanym. Często zdarza się, że prefabrykowane segmenty są jakościowo lepsze. W zależności od wyboru działki i zabezpieczenia podłoża odpowiednimi fundamentami można mieć dom z widokiem na morze, lub góry. Postawić go można na skarpie, na gruncie skalistym, piaszczystym a nawet podmokłym. Może być przeznaczony na dom letniskowy lub całoroczny. Z całą pewnością w dobie naszych czasów, warto wybrać takie proste rozwiązanie i postawić własny dom w dwa miesiące.