Zakup okien

Zakup okien

do domu wiele osób postrzega jako trudne zadanie. Na rynku okiennym w ostatnich latach zmieniło się wiele a paleta dostępnych produktów jest naprawdę duża. Jednocześnie warto pamiętać, że aby kupić dobre okna wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Gdzie kupić okna?
W naszym kraju działa bardzo dużo dobrych producentów okien. Najlepiej jest znaleźć lokalną firmę produkcyjną o dobrej renomie. Oprócz tego można wybrać się do punktu dealerskiego, sprawdzić ofertę marketów i składów budowlanych albo poszukać okien w Internecie.
Co w oknach jest najważniejsze?
Wbrew pozorom w oknach nie jest najważniejsza ani ich barwa ani cena. Podczas zakupu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na profil okienny, okucia a także szyby. Przy ocenie profili należy sprawdzić ich szerokość oraz ile komór jest w środku. Współczesne okna występują w wersji z pakietem dwuszybowym albo trzyszybowym. Jeśli chodzi o okucia to warto sprawdzić kto jest ich producentem oraz jakie konkretne rozwiązania są proponowane.
Jak uzyskać wycenę okien?
Najlepiej jest zabrać ze sobą projekt domu i udać się do lokalnego producenta okien. Można też samodzielnie pomierzyć otwory okienne i ich wykaz zabrać ze sobą. Część firm robi także wyceny na odległość na przykład przez mail albo zgadza się na umówienie handlowca w miejscu budowy. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest osobista wizyta w punkcie obsługi klientów. Można tam obejrzeć ona ekspozycyjne, sprawdzić okleiny oraz dokładność wykonania okien. Jest to także dobra okazja do rozmowy z handlowcem, który może udzielić wielu cennych informacji.
Jakie czynniki wpływają na ceny okien?
Na wstępie należy zdecydować czy okna będą drewniane czy PCV. Ich funkcje użytkowe są zbliżone jednak okna PCV są tańsze. Jeśli zaś chodzi o kolory to wersją standardową i najtańszą są okna białe. Gdy klient decyduje się na okleinę drewnopodobną na zewnątrz okna dopłaca około 20%. Jeśli zaś życzy sobie okleinę z dwóch stron musi liczyć się z jeszcze większymi kosztami. Należy też pamiętać, że im więcej poprzeczek, słupków w oknach tym będą one droższe. Z dużymi dopłatami łączą się okna o niestandardowych kształtach takich jak: koło, trójkąt, trapez. Równie wysoka dopłata czeka wszystkich tych, którzy zamiast typowego okna tarasowego z ruchomym słupkiem wybiorą okno w systemie przesuwnym. Wybierając okna trzeba mieć na uwadze, że za wszelkie niestandardowe dodatki trzeba będzie zapłacić więcej. Taka sytuacja zdarzy się gdy klient wybierze szyby przyciemniane, lustrzane, o podwyższonym współczynniku dźwiękoszczelności albo szyby ze szprosami. Dopłać należy również za dodatkowy uchył, zabezpieczenia przed włamaniem czy nawiewniki w oknie łazienkowym.

Dodaj komentarz