Wszystko co musisz wiedzieć o domofonach

Wszystko co musisz wiedzieć o domofonach

Domofony do niedawna znane tylko z bloków i kamienic, dziś coraz częściej spotykane są także w domach jednorodzinnych. System zastępujący klasyczny dzwonek u drzwi to już nie luksus, a wygoda i bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę kupując domofon?

Unifon

To urządzenie-aparat który jest montowany w domu a który przypomina telefon bez tarczy numerycznej. Najczęściej jest wyposażony w słuchawkę, mikrofon oraz przycisk do otwierania furtki lub drzwi wejściowych, w niektórych przypadkach w diodę sygnalizującą pozostawioną otwartą furtkę po wyjściu gościa.

Kaseta

Dostępne modele to analogowe analogowo-cyfrowe i cyfrowe, natynkowe lub podtynkowe, do montażu przy drzwiach wejściowych lub przy furtce. Najczęściej wyposażona w jeden lub kilka przycisków – w zależności ile unifonów będzie podłączonych. Wykonane są z blachy stalowej, aluminiowej lub mosiężnej. Stalowe mimo że są galwanizowane i lakierowane to szybciej rdzewieją, lepsze będą więc kasety aluminiowe dostępne również z certyfikatem IP66 czyli „wandalo-odpornych”.

Centralka

To kasetka lub moduł z układem elektronicznym odpowiada za działanie całego systemu, komunikowanie ze sobą unifonów, uruchamianie elektrozamka w furtce, wzmacnianie siły głosu w słuchawce i kasecie oraz w szereg dodatkowych funkcji. Zasilacz to zwykle osobne urządzenie, o napięciu 12 lub 24 V który montowany jest najczęściej w pobliżu centralki.

Sposoby komunikacji

Są dwa standardy komunikacji – systemy simplex i duplex. Pierwszy pozwalają na rozmowę naprzemienną tj. gdy mówi jedna osoba, nie słychać drugiej. Natomiast drugi system, umożliwia już rozmowę jednoczesną, w obu kierunkach. System duplex jest wygodniejszy i praktycznie zdominował rynek komunikacji w systemach domofonowych.

System analogowy

To klasyczne, najbardziej znane i najtańsze rozwiązanie. Każdy Unifon połączony jest z kasetą oddzielnym kablem. Liczba przewodów zależna jest więc od ilości unifonów jakie mają być podłączone. Na rynku jest bardzo dużo unifonów pracujących w systemie analogowym co przekłada się na niską cenę.

System cyfrowy

Składają się z cyfrowej centralki oraz unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala zazwyczaj ma numeryczną klawiaturę oraz wyposażona jest w podstawowe funkcje takie jak regulacja czasu otwarcia elektrozamka, czas dzwonienia lub rozmowy, rodzaj melodii dzwonienia, głośność i wiele innych. System cyfrowy umożliwia działania nawet przy źle odłożonej słuchawce..

Systemy radiowe

Dają mozliwość otwarcia furtki z dowolnej części domu za pomocą pilota. Kaseta z przyciskiem wywołania nie wymaga podłączenia kablowego z centralką umieszczoną w budynku ani z siecią zasilającą. Zaletę tego rozwiązania doceni z pewnością ten, kto zmagał się z przeszkodami w postaci położenia odcinka linii kablowej na terenie, który jest już wykończony pod względem budowlanym i architektonicznym. Rzadziej stosowane ze względu na krótką żywotność baterii – tego typu rozwiązania nadal są dostępne w sprzedaży i znajdują swoich zwolenników głównie w miejscach gdzie nie ma możliwości ułożenia instalacji kablowej.

Wideofon czy video-domofon

To domofony wyposażone w kamerę umieszczoną wewnątrz kasety, która umożliwia obserwację i komunikację z osobą dzwoniącą. Poprzeczka poziomu bezpieczeństwa została tutaj mocno podniesiona co nie wróży przyszłości pracującym nadal systemom analogowym. Mimo wysokiej ceny wideofony przejmują coraz większą część rynku domofonów.

Bramotele

Urządzenie które łączy kasetę domofonową z domową linią telefoniczną. Znajdujące się w domu aparaty telefoniczne służą również jako unifony. Funkcję połączeń wychodzących mogą mieć także bardziej zaawansowane domofony. Ze względu na dostępność telefonów komórkowych i coraz mniejszą ilość zwykłych telefonów w domach to rozwiązanie nie cieszy się dużym zainteresowaniem na naszym rynku

– Co to jest domofon?

Jest to urządzenie które pozwala na komunikacje z osobą która chce dostać się na naszą posesję lub stoi przed drzwiami wejściowymi – jeśli ze względów bezpieczeństwa nie chcemy otwierać drzwi nieznajomemu zwłaszcza w późnych godzinach nocnych albo ze względu na psa który biega po podwórku bez kagańca, domofon będzie blokował elektrozamek w furtce co uniemożliwi wejście nieznajomemu lub osobą niepowołanym.

– Domofon analogowy czy cyfrowy?

Warto najpierw zapoznać się z pełną ofertą domofonów, gdyż często czynnikiem wyboru jest kolor lub liczba unifonów. W wielu przypadkach na chwilę przed instalacją, a w trakcie rozmowy z klientem ten dowiaduje się że domofon to nie tylko „telefon i łatwa w obsłudze skrzynka na furtce” ale także inteligentne urządzenie które można programować i zabezpieczać kodem a to wszystko zapakowane jest w szczelnej obudowie wzorowanej na trendach stylizacji gdzie kolorystyka i kształt wzbudzają zachwyt i nutkę zazdrości u odwiedzających. Dobrym sposobem jest też rozmowa ze specjalistą który pomoże dobrać sprzęt pełniący wszystkie stawiane jemu zadania a jednocześnie będzie efektownym gadżetem z którego będzie można korzystać na równi z satysfakcja jak z telefonu komórkowego.

– Zamontować przed domem czy na bramie?

W pierwszej kolejności należny zadać sobie pytanie jaka rolę będzie pełniła posesja. Przede wszystkim ma trzymać obcych z daleka od naszego mienia. Są jednak sytuacje takie jak wspólne podwórko bądź bardzo niski płot który jest bardzo łatwy do pokonania, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest montaż wideodomofonu lub domofonu tuż przed drzwiami wejściowymi. Jeśli jednak planujemy dodatkowo zabezpieczyć posesję psem myśliwskim lub obronnym to montaż kasety przy furtce zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem ze względu na odwiedzających do których nasz czworonóg może nie pawać sympatią.

– Ile słuchawek można podłączyć?

W systemie analogowym ile jest słuchawek tyle przycisków na kasecie a w niektórych przypadkach można podłączyć od 2 do 4 słuchawek które będą dzwoniły zawsze równocześnie czyli wystarczy jeden przycisk w kasecie. Przy instalacji domofonu cyfrowego liczba jest określana przez centralkę która obsługuje od 1 do 32 unifonów – kaseta będzie wyposażona wtedy w klawiaturę numeryczną do wybierania numeru lokalu lub unifonu.

– Czy mój trawnik zostanie zniszczony?

Domofony bezprzewodowe nie wymagają okablowania więc nie ma potrzeby niszczyć trawnika. W pozostałych przypadka zachodzi potrzeba wkopania przewodów które będą łączyły kasetę z centralką. Ta kwestia wymaga omówienia z właścicielem i zazwyczaj na miejscu podejmowana jest decyzja o drodze najmniej inwazyjnej dla pielęgnowanego trawnika czy ogrodu. Kabel musi być wkopany na ok. 20cm w ziemi. Wykop jest zazwyczaj bardzo wąski i staramy się żeby warstwa trawy była podnoszona płatami a po umieszczeniu okablowania układana na swoim pierwotnym miejscu.

– Czy domofon to trudna sprawa do obsługi?

Nawet bardziej zaawansowane operacje takie jak zmiana kodu czy zmiana długości pracy elektrozaczepu są tworzone z myślą o końcowym użytkowniku który nie musi mieć opanowanych podstaw elektroniki i informatyki. Po każdym montażu nasz technik wraz z właścicielem zapoznają się z ukrytymi funkcjami tak aby przyszły administrator domofonu czy wideofonu mógł w pełni korzystać z możliwości zakupionego sprzętu.

– Czy mnie na to stać?

Tak. Poza flagowymi modelami znanymi z reklam, dostępny jest bardzo duży wybór sprzętu a w ofertach producentów krajowych i zagranicznych są zestawy także dla wszystkich klientów od tych mniej wymagających po tych z wygórowanymi wymaganiami, Cena zestawu systemu domofonowego to koszt od 200 pln. a w poszczególnych przypadkach ta cena zmniejsza się nawet o połowę.

Dodaj komentarz