Remont domu, szczególnie budowanego przed laty, czasami wiąże się z koniecznością wylania nowej podłogi. Jest to działanie, które ma sens. Dzięki niemu bowiem można dodatkowo ocieplić pomieszczenie. Aby tak się stało, wystarczy położyć na podłodze odpowiedniej grubości styropian. Świetnie zaizoluje on podłogę i zapobiegnie przenikaniu zimna z gruntu. Czy wylewanie podłóg to praca, którą można wykonać we własnym zakresie? Jak najbardziej tak. Można ją wykonać samodzielnie, bez pomocy innych osób.
Przygotowanie miejsca na podłogę
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie miejsca pod wylewaną podłogę. Warto wiedzieć, że podłoga powinna mieć co najmniej 6-8 centymetrów grubości. Do ocieplenia trzeba użyć styropianu o grubości co najmniej 8 centymetrów, chociaż wskazane jest użycie takiego, który ma 10 centymetrów grubości. Pierwsza wylewka pod styropian to też kilka centymetrów.grubości. Trzeba więc zlikwidować starą podłogę i podebrać grunt na około 20-25 centymetrów. Miejsce należy wyrównać i położyć folię budowlaną. Musi ona być nieco większa, niż pomieszczenie, tak by brzegi folii można było wywinąć na ściany, aby folia zaizolowała całą podłogę.
Wylewanie podłogi
Wykonanie pierwszej wylewki jest łatwe. Nie trzeba dbać o zachowanie poziomu ani mierzyć dokładnie grubości cementu. Na pierwszą wyschniętą wylewkę trzeba położyć styropian tak, by pokrył całą podłogę. W trakcie wykonywania tej pracy należy zamontować w podłodze deski lub rury i je wypoziomować. Ich brzeg wyznaczy grubość drugiej wylewki. Trzeba pamiętać, że wylewana podłoga nie zawsze musi sięgać poziomu podłogi w sąsiednim pomieszczeniu. Jeśli w pomieszczeniu mają być założone płytki, trzeba uwzględnić ich grubość a także grubość warstwy kleju i o tyle mniej podłogi wylać. W innym przypadku po założeniu płytek podłogowych może okazać się, że podłoga jest wyżej, niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu.
Podczas wylewania podłogi trzeba dbać o odpowiednią gęstość zaprawy. Nie może ona być zbyt gęsta, bowiem cement nie wniknie w zakamarki styropianu. Nie powinna też być zbyt rzadka, bowiem będzie bardzo długo schła. Wylewając ostatnią warstwę, przed jej zaschnięciem, powierzchnię trzeba dokładnie wyrównać. Oczywiście nie ma możliwości poruszania się po świeżo wylanej podłodze, trzeba sobie więc wybrać inne wyjście. Najlepsza opcja to wylewanie podłogi etapami, przesuwając się w kierunku drzwi.
Podłoga powinna wyschnąć do końca. W chwili, gdy będzie możliwe już poruszanie się po niej, można wejść, wyjąć zamontowane deski i miejsca po nich także zalać cementem i wyrównać. Końcowym etapem prac jest obcięcie folii wystającej brzy brzegach ścian. Na tak przygotowaną i wyschniętą podłogę można położyć wykładzinę, założyć płytki czy panele.