Przepisy prawne dotyczące altanek ogrodowych

Przepisy prawne dotyczące altanek ogrodowych

Zapewne każdy z nas marzy o tym, aby po całym dniu ciężkiej pracy, móc choćby przez chwilę odpocząć w zacisznym miejscu, z dala od męczącego zgiełku miast. Ci którzy są w szczęśliwym posiadaniu przydomowego lub działkowego ogródka mogą sobie na ten luksus pozwolić budując altanę ogrodową. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że wykonanie tego typu budowli wymaga spełnienia ściśle określonych formalności.

Podstawą prawną regulującą kwestie zagospodarowania działek budowlanych jest ustawa z 1994 roku, konkretnie zaś artykuł 29 (ust. 1 pkt. 1- 12).
Natomiast budowę w obrębie działek rekreacyjnych ogródków działkowych określa Regulamin Pracowniczego Ogrodu Działkowego.

Altana ogrodowa, domki działkowe czy letniskowe to często miniatury zwykłych domów, czy więc na ich budowę jest potrzebna zgoda urzędników i pozowlenia budowlane?

Altanki muszą być wolnostojące (nie mogą być połączone z budynkiem mieszkalnym w formie tzw. przybudówki) oraz parterowe (niedopuszczalne są obiekty piętrowe).
Zamiar budowy tych na ogół prostych konstrukcji należy zgłosić do odpowiedniego organu, najczęściej gminy lub starostwa. Urząd ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli budowla nie koliduje z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego ani z innymi ograniczeniami, to drogą pocztową wysyłane jest potwierdzenie zezwolenia i dopiero wówczas można rozpocząć roboty budowlane.

Powyższe kroki administracyjne dotyczą obiektów o powierzchni do 25 m kw. na terenie miast oraz do 35 m kw. poza miastem. W przypadku gdy planujemy wykonanie większych altanek lub gdy łączna suma obiektów na działce będzie wyższa niż dwa na każde 500 m kw. powierzchni działki, to wtedy jesteśmy zobligowani do złożenia w określonym urzędzie wniosku o pozwolenie na budowę. Gdy zignorujemy ten wymóg, obiekt traktowany będzie jako samowola budowlana, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi regulowanymi przez określone artykuły ustawy.

Regulamin ogródków działkowych określa ponadto, że budowana altanka może być połączona z otwartym, zadaszonym tarasem o powierzchni do 12 m kw. Ponadto musi być oddalona o co najmniej trzy metry od granicy działki.
Określona jest także dopuszczalna wysokość altany, uzależniona od rodzaju zastosowanego zadaszenia. W przypadku dachu dwuspadowego ta wysokość może wynieść 5 metrów, natomiast przy użyciu innych rodzajów dachów stromych, maksymalna wysokość obiektu to 4 metry.

Zatem gdy rozważamy postawienie altanki na terenie swojego ogrodu, warto mieć na uwadze uwarunkowania prawne i formalności, które powinniśmy spełnić przed przystąpieniem do budowy. W przeciwnym wypadku, w świetle prawa, nasza altanka uznana będzie za samowolę budowlaną, co w konsekwencji oznacza szereg nieprzyjemności i dodatkowych kosztów związanych z rozbiórką lub legalizacją. Należy także pamiętać o precyzyjnym projekcie, szczegółowo określającym parametry obiektu, oraz o odpowiednim przygotowaniu i przeanalizowaniu kolejnych etapów pracy.

Dodaj komentarz