O czym pamiętać wynajmując fachowca od remontu?

O czym pamiętać wynajmując fachowca od remontu?

Na początek sprawdź jaką opinię ma twój fachowiec. Popytaj znajomych, poszukaj w internecie, zapytaj u kogo robił i skontaktuj się z tą osobą. Bardzo często dobre ekipy remontowe nigdzie się nie ogłaszają bo nie muszą. Mają klientów z polecenia wcześniejszych klientów. Marketing szeptany ceni solidność, jakość i terminowość. Ale pociesz się, że nawet jeśli trafiła ci się ekipa z polecenia o samych dobrych opiniach to niestety jeszcze nie ma gwarancji, że u ciebie prace przebiegną równie sprawnie.

Ustalenia

Rozmawiając z wykonawcą ustal dokładny zakres prac – zapytaj o to, co może pójść nie tak. Jako doświadczony specjalista powinien umieć ocenić ryzyko związane między innymi z tym, że w danym pomieszczeniu jest stalowa rura, która się poci i położone na niej płytki będą odpadać. Tak jak w wielu innych dziedzinach życia potrzebna jest dokładna definicja – dobrze zrobionego. Określ jaki efekt chcesz uzyskać i skonfrontuj to z wiedzą i doświadczeniem fachowca. Mądry specjalista często zwróci ci uwagę na technologiczne drobiazgi, które robią różnice. Warto dobrze się przygotować do tej rozmowy – mieć spisane najważniejsze aspekty planowanego remontu i skonsultować je z kilkoma fachowcami. Czasem dobrze jest poszukać informacji w internecie i na forach – warto jednak podejść do nich podobnie jak do leczenia się za pomocą googla – czasem naprowadzi na diagnozę, częściej jednak przestraszy a i tak wizyta u lekarza Cię nie minie. Podobnie z zagadnieniami remontowymi – warto się zorientować i poczytać, im większą masz wiedzę tym trudniej cię będzie oszukać, ale i tak na koniec konieczna jest rozmowa z fachowcem, który oceni twoje konkretne miejsce na ziemi.

W toku dalszych negocjacji ustalcie odpowiedzialność za powierzone materiały i kto pokrywa koszty ewentualnych
poprawek czy ubytków. Ile obejmuje gwarancja na wykonane prace. Ustalcie koszty – co zawiera podana przez fachowca cena. Jeżeli zakup jakichś materiałów leży po stronie wykonawcy to upewnij się, że będą one dobrej jakości. Czasem twój budżet jest ograniczony i to Ty wybierasz tańsze materiały, zapytaj czy w przypadku tych konkretnych prac nie warto jednak zainwestować trochę więcej w niektóre z nich. Doświadczony wykonawca widział już rezultaty użytkowania różnych rzeczy więc jest w stanie doradzić w tej kwestii. Pamiętaj jednak, że to Ty decydujesz i nie musisz się godzić na jego sugestie.

Umowa

Spisz umowę – zwłaszcza gdy remont jest poważniejszy niż tylko wymiana żarówek i przepalonego kabla w jednym gniazdku. W umowie powinny być zawarte podstawowe obowiązki wykonawcy, zakres prac, terminy i koszty. Elementem umowy są też konsekwencje związane z niewywiązaniem się wykonawcy i trybem ewentualnych napraw i dochodzenia roszczeń.

Może się zdarzyć, że Twoim wykonawcą jest cudowny Pan Wiesiek, co mieszka dwa bloki obok, który powie, że nigdy w życiu umów nie podpisywał i zawsze było dobrze. A ty nie masz podstaw by mu nie ufać. Wtedy pamiętaj, że umowa ustna to też umowa. I przy takiej rozmowie – umowie warto mieć świadka. Nie zakładamy, że pójdziesz do sądu z powodu nierówno pomalowanych ścian – ale zdarzają się różne sytuacje w życiu i warto wtedy dochodzić swojego.

Terminy

Masz prawo wymagać żeby wykonawca określił w jakim terminie jest w stanie wykonać powierzone mu prace. I by ustalonych terminów się trzymał. Ale też z drugiej strony warto, zwłaszcza przy dużych remontach, zaplanować sobie pewien margines czasu na ewentualne przestoje lub niezaplanowane przeszkody, które wynikają w trakcie prac. Powody mogą być tak prozaiczne jak niedoszacowanie ilości farby i konieczność przywiezienia jeszcze jednej puszki z drugiego końca miasta lub przedłużony czas schnięcia gładzi czy kleju.

Ufaj, ale sprawdzaj!

Kontrola podstawą zaufania. Cały czas kontroluj co dzieje się w twoim domu podczas remontu. Szczególnie gdy np. na czas remontu łazienki przeprowadziłaś się do hotelu. Bądź stanowcza jeśli zauważysz coś, co wzbudza Twoje wątpliwości w jakimkolwiek zakresie. To, że nie znasz wszystkich technologicznych niuansów nie znaczy, że nie widzisz ewidentnych błędów i niedociągnięć. Współpracuj z wykonawcą, ale też nie bój się pytać, a nawet zwrócić mu uwagi jeśli według Ciebie jest coś nie tak. To ty będziesz potem przez lata patrzeć na krzywy sufit czy brzydko zabudowaną rurę. I – w końcu – przecież to ty płacisz za wykonaną pracę.

Dodaj komentarz