Czym jest trójkąt roboczy w kuchni? Czy warto go budować?

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni? Czy warto go budować?

Trójkąt roboczy w kuchni (często nazywany po prostu „trójkątem kuchennym) to prosty, ale bardzo powszechny sposób na projektowanie i budowanie ergonomicznych, funkcjonalnych kuchni. Pomysł jest naprawdę prosty – na planie idealnej kuchni powinieneś być w stanie narysować trójkąt między trzema obiektami. Są to: zlew, płyta kuchenna oraz – oczywiście – lodówka. Te obszary odpowiednio reprezentują trzy miejsca: to, w którym sprzątasz, to, w którym prawdopodobnie przechowujesz żywność i to, w którym gotujesz. Druga część zasady trójkąta roboczego w kuchni dotyczy odległości między tymi trzema jej częściami. Zgodnie z zasadą trzy boki trójkąta powinny mieć od 1,2 metra do 2,7 metra – takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.

Po co projektować trójkąt roboczy w kuchni?

Kiedy krzątasz się po kuchni, prawdopodobnie – by przygotować posiłek – musisz robić kilka rzeczy na raz. Sprzątanie, przygotowywanie posiłków i gotowanie to najbardziej oczywiste i powszechne czynności, jakie wykonuje się w kuchni. Ideą trójkąta roboczego jest wyraźne wyznaczenie odrębnych przestrzeni pracy. Dzięki temu nie tylko zapewniamy sobie osobne miejsce dla każdego z tych podstawowych zadań. Możemy również zaplanować swoje miejsce pracy w sposób ergonomiczny. Zmniejsza to odległość między punktami, a tym samym wysiłek, którego wymaga efektywna praca w kuchni. W wielu domach i mieszkaniach buduje się w ten sposób do dziś.

Prosta i skuteczna metoda planowania

Niektórzy uważają nawet, że zbyt prosta… Zdania na temat trójkąta roboczego są podzielone. Część architektów i projektantów kuchni całkowicie go odrzuca, twierdząc, że dziś jest on właściwie nieistotny. By samemu podjąć decyzję, musisz zrozumieć, w jaki sposób zrodziła się ta idea. Koncepcję roboczego trójkąta w kuchni po raz pierwszy opracowano w ramach studium projektowego. Przeprowadził je University of Illinois School of Architecture w powojennych latach czterdziestych. Wtedy jednak świat wyglądał zupełnie inaczej, niż ma to miejsce dziś. Mężczyźni byli żywicielami rodziny i woleli pić piwo przed telewizorem, niż kiwnąć palcem w kuchni. Oprócz dość regularnego pieczenia i uprawy własnych warzyw, mama przygotowywała suchy prowiant na obiad dla wszystkich – i prawdopodobnie była pełnoetatową gospodynią domową.

Nikt nie jadał na wynos, a w większości przypadków wieczorne kolacje rzadko odbiegały od skromnego posiłku, jakim było mięso i garść warzyw. Wszystkie posiłki spożywano ze strachem i grzecznością przy stole obiadowym. Kuchenki mikrofalowe, zmywarki, roboty kuchenne i tego typu narzędzia jeszcze nie miały racji bytu. Dodanie oddzielnego zlewu to jeden ze sposobów na stworzenie dwóch osobnych trójkątów roboczych, które korzystają z tej samej płyty kuchennej i lodówki.

Czy budowanie kuchni w koncepcji trójkąta roboczego ma jeszcze sens?

Łatwo zauważyć, w jaki sposób zmiany w sposobie, w jaki korzystamy z kuchni, podsyciły argumenty przeciwko znaczeniu trójkąta roboczego. Dziś niekoniecznie uważa się go za zasadę przewodnią, którą należy bezwzględnie stosować podczas budowania każdej kuchni. Rodzaje potraw, które gotujemy, są różne i wymagają bardzo odmiennego przygotowania. Narzędzia, których używamy do ich przyrządzania są również zupełnie inne, podobnie jak ogólnie nasze nawyki żywieniowe. Ponadto z biegiem czasu kuchnie przekształciły się w nieoficjalne centrum domu. To właśnie wokół niej skupia się cała aktywność społeczna. Nierzadko zdarza się, że dwie osoby korzystają z kuchni w tym samym czasie lub nawet spotyka się tam cała rodzina. Poza tym domy są teraz znacznie większe niż kiedyś. W związku z tym przestrzeń zajmowana przez kuchnie jest teraz znacznie większa. Trójkąt roboczy pierwotnie zaprojektowano specjalnie do kuchni w dość małych domach. Chociaż nadal sprawdza się całkiem nieźle w mniejszych kuchniach mieszkaniowych, w przypadku większych domów już niekoniecznie. Dlatego też skomplikowane i zaawansowane projekty budowlane często już go nie uwzględniają.

Trójkąt roboczy nadal może być istotnym elementem budowania niektórych kuchni. W żadnym wypadku nie jest to jednak jedyny czynnik projektowy, który należy wziąć pod uwagę. Aby dowiedzieć się, jaka kuchnia będzie najlepiej pasować do Twojego domu, porozmawiaj z profesjonalnym projektantem. Jeśli chcesz stworzyć swoją kuchnię w taki sposób, by budziła ona Twoje zadowolenie, warto poświęcić nieco czasu na projektowanie. A jeśli dodatkowo lubisz gotować i spędzać tam wiele czasu: warto tym bardziej.

Dodaj komentarz