BIM – co to jest i do czego się to wykorzystuje?

BIM – co to jest i do czego się to wykorzystuje?

Ciężko jest sobie wyobrazić dzisiejsze życie bez budynków mieszkalnych, wielkich biurowców oraz innych obiektów architektonicznych. Niezależnie od skali budowy w dzisiejszych czasach wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii i rozwiązań, które pozwalają osiągać satysfakcjonujące rezultaty. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. BIM i coraz częściej można spotkać się z tą definicją, która odnosi się do branży architektoniczno-budowlanej. Co to jest BIM? Sprawdź!

BIM – co oznacza ten skrót i do czego służy?

BIM, czyli z angielskiego Building Information Modeling oznacza modelowanie informacji budynku. Brzmi to dość skomplikowanie i rzeczywiście za tym pojęciem kryje się złożony proces. BIM polega na zbieraniu niezbędnych danych o budynku, który ma powstać w danym miejscu, a także na zarządzaniu zebranymi informacjami.

Building Information Modeling to cały proces, a nie jedynie program czy nowoczesne narzędzie. Oczywiście podczas modelowania informacji przydają się różnorodne oprogramowania, które usprawniają cały proces. Jedne z nich są ogólnodostępne, a niektóre dedykowane i odpowiadające wyłącznie na konkretny problem. Dedykowane programy tworzy się za pomocą różnych języków oprogramowania np. Python i różnych programów projektowych np. Autodesk.

Gdzie wykorzystuje się BIM?

Skoro już wiesz, czym mniej więcej jest modelowanie informacji budynku, to pewnie zastanawiasz się, gdzie można wykorzystać taki proces. Gromadzenie danych z wielu źródeł w jednym miejscu może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Mając zbyt małą ilość danych, trudno jest stworzyć elementy budynku, które później będą ze sobą kompatybilne. Odpowiednia ilość danych ułatwia określenie tego, czy na różnych płaszczyznach i etapach projektu nie występują błędy. Dzięki BIM można zadbać o aktualność różnego rodzaju dokumentacji i zestawień, które tworzy się w ramach projektu.

Korzystając z narzędzi do modelowania informacji o budynku można sprawniej i efektywniej zarządzać każdym etapem budowy. Można dzięki temu uniknąć problemów i dezinformacji w kluczowych etapach powstawania inwestycji. Takie zorganizowanie całej pracy jest niezbędne dla inwestora, który chce kontrolować przebieg budowy oraz dla projektantów i innych osób, które muszą mieć dostęp do rzetelnych informacji np. w zakresie ilości materiałów, które są przewidziane na budowę. Pełna kontrola danych oraz ich aktualność to główne zalety BIM. Warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które obecnie bez problemu można znaleźć w internecie.

Dodaj komentarz